TDK C2012X5R1H475K
Cap Ceramic 4.7uF 50V X5R 10% Pad SMD 0805 85C T/R
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK C2012X5R1H475K.
Upverter
Datasheet55 pages11 years ago
Electro Sonic
Arrow Electronics
Factory Futures
CAD Models
Download TDK C2012X5R1H475K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
50V 4.7uF X5R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
35V 4.7uF X5R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Yageo GroupC0805C475K8PACTU
0805 4.7UF CERAMIC MULTILAYER CAPACITOR, 10VDC, 85DEGC, X5R DIELEC, +/-10% SMD
Yageo GroupC0805C475K4PACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, X5R, 15% TC, 4.7uF, Surface Mount, 0805
Descriptions
Descriptions of TDK C2012X5R1H475K provided by its distributors.