Vishay CCF07100RJKE36
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 100ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CCF07100RJKE36.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Inventory History
3 month trend:
-26.00%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 100ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
100 Ohms 5% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Fusible, Safety
Fixed Resistor, Metal Film, 0.4W, 100ohm, 250V, 5% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCF12JT100R
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 100ohm, 350V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
Yageo GroupCFR-50JR-52-100R
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 100ohm, 350V, 5% +/-Tol, -500,350ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSMF12JT100R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 0.5W, 100ohm, 250V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay CCF07100RJKE36 provided by its distributors.
RESISTOR;METAL FILM;RES 100 OHMS;PWR-RTG 0.25 W;TOL 5%;AXIAL
Metal Film Resistors, Industrial, ± 2 % and ± 5 % Tolerance
100¦¸ ¡À5% 500mW ¡À100ppm/¡æ 6.22mm
Metal Film Resistors; Power Rating:500mW; Resistance:100ohm; Resistance Tolerance:± 5%; Series:CCF07; Operating Temperature Range:-65°C to +150°C; Resistor Element Material:Metal Film; Voltage Rating:250VDC ;RoHS Compliant: Yes