Texas Instruments TPA3100D2RGZTG4
20-W stereo, 10- to 26-V supply, analog input Class-D audio amplifier 48-VQFN -40 to 85
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments TPA3100D2RGZTG4.
Texas Instruments
Datasheet41 pages11 years ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet41 pages14 years ago
Technical Drawing2 pages14 years ago
Datasheet40 pages18 years ago
Datasheet6 pages19 years ago
iiiC
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
99,725
Authorized Distributors
0
Case/Package
VQFN
VQFN
Number of Pins
48
Number of Channels
2
Output Power
21.8 W
21.8 W
21.8 W
Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
70 dB
70 dB
Common Mode Rejection Ratio
Min Supply Voltage
10 V
10 V
10 V
Max Supply Voltage
26 V
26 V
26 V
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 years ago)
Engineering Resources
View Evaluation kits and Reference designs for Texas Instruments TPA3100D2RGZTG4.
Related Parts
Texas InstrumentsTPA3101D2RGZR
10-W stereo, 10- to 26-V supply, analog input Class-D audio amplifier 48-VQFN -40 to 85
Texas InstrumentsTPA3101D2RGZT
Texas InstrumentsTPA3101D2RGZTG4
10-W Stereo Class-D Audio Power Amplifier (TPA3101) 48-VQFN -40 to 85
Texas InstrumentsTAS5766MRMTR
Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 50W Class-D 48-Pin VQFN EP T/R
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments TPA3100D2RGZTG4 provided by its distributors.
Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 21.8W Class-D 48-Pin VQFN EP T/R
Amplifiers - Audio Power 20 W Stereo Class-D Audio Amp
8542.33.00.01 TPA3100 Tape & Reel (TR) Differential Inputs Mute Short-Circuit and Thermal Protection Shutdown audio amplifier 24V 900mum 21.8W x 2 @ 8Ohm 18mA
Audio Power Amplifier IC; Load Impedance:4ohm; Supply Voltage Min:10V; Supply Voltage Max:26V; Package/Case:48-VQFN; No. of Pins:48; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; Leaded Process Compatible:Yes; Output Power, Pout:20W ;RoHS Compliant: Yes