Texas Instruments LM4041C12ILPE3
1.2-V Precision Micropower Shunt Voltage eference, 0.5% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments LM4041C12ILPE3.
Texas Instruments
Technical Drawing5 pages9 years ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet30 pages11 years ago
Technical Drawing3 pages12 years ago
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Stock
52,129
Authorized Distributors
0
Max Output Current
12 mA
12 mA
12 mA
Max Output Voltage
1.225 V
1.225 V
Tolerance
0.5 %
0.5 %
0.5 %
Temperature Coefficient
Cathode Current
75 µA
75 µA
Engineering Resources
Related Parts
Texas InstrumentsLM4041CILP
Adjustable, precision micropower shunt voltage reference with 0.5% accuracy 3-TO-92 -40 to 85
Texas InstrumentsLM4041CILPE3
Texas InstrumentsLM4041CILPR
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments LM4041C12ILPE3 provided by its distributors.
V-Ref Precision 1.225V 25mA Automotive 3-Pin TO-92 Bulk