TE Connectivity ER7415RJT
Fixed Resistor, Wire Wound, 3W, 15ohm, 100V, 5% +/-Tol, 0, 60ppm/Cel, Through Hole Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity ER7415RJT.
Master Electronics
Datasheet6 pages12 years ago
Datasheet3 pages17 years ago
Datasheet40 pages15 years ago
Datasheet16 pages18 years ago
Sager Electronics
TE Connectivity
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download TE Connectivity ER7415RJT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
TraceParts
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2008-11-21
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 week ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Related Parts
TE ConnectivityROX3SJ15R
ROX Neohm FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% ±350ppm/C 15Ohm 3W
TE ConnectivityROX1SJ15R
Through Hole Resistor, Rox Series, 15 Ohm, 1 W, 5%, 350 V, Axial Leaded Rohs Compliant: Yes
TE ConnectivityROX2SJ15R
Through Hole Resistor, Rox Series, 15 Ohm, 2 W, 5%, 350 V, Axial Leaded Rohs Compliant: Yes
Stackpole ElectronicsRSMF1JT15R0
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 15ohm, 350V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCF14JT15R0
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.25W, 15ohm, 350V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRSMF2JT15R0
RSMF FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% ±200ppm/C 15Ohm 2W
TE ConnectivityROX3SJ15R
TE ConnectivityFCA615RJ
Fixed Resistor, Wire Wound, 5W, 15ohm, 5% +/-Tol, -80, 40ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Wire Wound, 4W, 15ohm, 200V, 5% +/-Tol, 100,180ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 15ohm, 500V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityROX1SJ15R
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 15ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity ER7415RJT provided by its distributors.
Axial FIXED RESISTOR ER CGS 0.236Diax0.531L 6.00mmx13.50mm 3W 15Ohm 0/ +60ppm/C
Res Wirewound 15 Ohm 5% 3W 0ppm/C to 60ppm/C Conformal AXL Ammo Pack
15 Ω, Wire Wound, Power Resistor Resistor, 5 %, 13.5 x 6 mm, 2 Termination, Ammo Packed, Resistance Class Up to 1kΩ, 3 W, 0 – 60 ppm/°C, CGS ER
Special Order: ER74 15R 5% AMMO PK Resistance Value: 15 Ω Element Type: Wire Wound Resistor Type: Power Resistor Passive Component Tolerance: 5 % Power Rating: 3 W Through-Hole Resistor | 15 Ω Wire Wound Power Resistor 5 % | Part Number: ER7415RJT | Internal Number: 1623746-7 | Alias Number: ER7415RJTJIT | TE Connectivity | CGS