TDK C0603C0G1ER75C030BA
Multilayer Ceramic Capacitor, C Series, 0.75 pF, - 0.25pF, C0G / NP0, 25 V, 0201 [0603 Metric]
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK C0603C0G1ER75C030BA.
IHS
Datasheet57 pages4 years ago
TDK
Newark
Farnell
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download TDK C0603C0G1ER75C030BA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2012-08-21
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 3 years ago)
LTB Date2025-01-31
LTD Date2025-03-31
Manufacturer Lifecycle StatusPRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 3 years ago)
Related Parts
CAP CER 0.8PF 25V C0G/NP0 0201 / Cap Ceramic 0.8pF 25V C0G 0.1pF Pad SMD 0201 125°C T/R
CAP CER 0.7PF 25V C0G/NP0 0201 / Cap Ceramic 0.7pF 25V C0G 0.1pF Pad SMD 0201 125°C T/R
Samsung Electro-MechanicsCL03C0R8CA3GNNC
Cap Ceramic 0.8pF 25V C0G 0.25pF SMD 0201 125°C Paper T/R
Samsung Electro-MechanicsCL03C0R8BA3GNNC
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.8 pF, 25 V, ± 0.1pF, C0G (NP0), 0201 [0603 Metric]
Samsung Electro-MechanicsCL03C0R7BA3GNNC
Cap Ceramic 0.7pF 25V C0G 0.1pF SMD 0201 125°C Paper T/R
0201 50 V 0.8 pF ±0.05 pF Tolerance C0G Monolithic Ceramic Chip Capacitor
Descriptions
Descriptions of TDK C0603C0G1ER75C030BA provided by its distributors.
25V 0.75pF 0201 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Cap Ceramic 0.75pF 25V C0G 0.25pF Pad SMD 0201 125C Low ESR T/R
Multilayer Ceramic Chip Capacitors, Capacitance=0.75pF, LxWxT:0.6x0.3x0.3mm
CAP, MLCC, C0G/NP0, 0.75PF,25V,0603,REEL
EIA CASE SIZE: 0201, VOLTAGE: 25, CAP VALUE: 0.75, TOL: +/-0.25PF, THICKNESS: 0.30 ± 0.03
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 33.33% +Tol, 33.33% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 7.5e-07uF, Surface Mount, 0201
CAP, 0.75PF, 25V, C0G, 0201, REEL; Capacitance: 0.75pF; Voltage Rating: 25V; Ceramic Capacitor Case: 0201 [0603 Metric]; Capacitance Tolerance: ± 0.25pF; Dielectric Characteristic: C0G / NP0; Product Range: C Series TDK; Opera