ROHM MCR10ERTF3241
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 3240ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for ROHM MCR10ERTF3241.
IHS
Datasheet8 pages11 years ago
CAD Models
Download ROHM MCR10ERTF3241 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
10,370
Authorized Distributors
0
Resistance
3.24 kΩ
3.24 kΩ
3.24 kΩ
Case/Package
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2012-03-13
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0805FR-073K24L
Resistor, thick film, SMD 0805 (2012), 3.24 kΩ, 0.125 W, ±1 %, RC0805FR-073K24L
Res Thick Film 0805 3.24K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0805 3.24K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD SMD Paper T/R
Yageo GroupRC0805FR-073K3L
Res Thick Film 0805 3.3K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupRC0805FR-073K01L
Res Thick Film 0805 3.01K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
3.3 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of ROHM MCR10ERTF3241 provided by its distributors.
RES 0805 3.24K OHM 1/8W 1% SMD