Panasonic ETQP5M100YFC
7.1A 10uH Integrated molded inductor ±20% 10.7A SMD, 10.7x10mm Power Inductors ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ETQP5M100YFC.
IHS
Datasheet20 pages4 years ago
Future Electronics
Newark
JRH Electronics
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-87.52%
CAD Models
Download Panasonic ETQP5M100YFC symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2010-09-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 9A 0.0255Ohm DCR Automotive T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Iron 9A 0.0255Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 200KHz 10A 0.0185Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 6.4A 16mOhm DCR Blister T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ETQP5M100YFC provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 10uH, 20%, 1 Element, Metal Composite-Core, SMD, 4239
Ind Power Choke Wirewound 10uH 20% 100KHz Metal 7.1A Box
Avnet Japan
ETQ Series 10 uH 8.5 A 23.8 mO Unshielded Automotive Power Choke Coil Inductor