Panasonic ERJPA3F1203V
Res Thick Film 0603 120K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJPA3F1203V.
Newark
Datasheet8 pages11 years ago
Datasheet6 pages8 years ago
Datasheet8 pages11 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Master Electronics
3 month trend:
Restocked
Related Parts
TE ConnectivityCRGH0603F120K
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 120000ohm, 50V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
PanasonicERJPA3F1213V
Res Anti-Surge Thick Film 0603 121k Ohm 1% 1/4W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.2W, 130000ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.2W, 110000ohm, 150V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0603
PanasonicERJP03F1243V
Res Thick Film 0603 124K Ohm 1% 0.2W(1/5W) ±200ppm/C Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-P03F1213V
Res Thick Film 0603 121K Ohm 1% 0.2W ±200ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJPA3F1203V provided by its distributors.
Anti-Surge /Anti-Pulse High Power Thick Film Chip Resistors / 0603 / 1% / 120000
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.25W, 120000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
0603 (1608Metric) FIXED RESISTOR ERJ 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm 0.25W 1/4W 120kOhm ±100ppm/C
THICK FILM SMNT RESISTOR 0603 CASE 120KOHM +/-1% 0.25W +/-100PPM/DEGC
0603 New Anti-Surge Resistor Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJ-PA3F1203V
0603 NEW ANTI-SURGE RESISTOR / 0603 NEW ANTI-SURGE RESISTOR 1% 120KOHM
Panasonic ERJPA3F1203V - Small & High Power Chip Resistors
RES, 120K, 1%, 0.25W, 0603, THICK FILM; Resistor Case Style: 0603 [1608 Metric]; Resistance: 120kohm; Product Range: ERJPA3 Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 250mW; Resistance T