onsemi MM5Z6V2ST1G
500 mW Tight Tolerance Zener Diode Voltage Regulator 6.2 V
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi MM5Z6V2ST1G.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
Upverter
HQonline
element14 APAC
Newark
Inventory History
3 month trend:
+683%
CAD Models
Download onsemi MM5Z6V2ST1G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Alternate Parts
This Part
Zener Voltage
6.195 V
6.195 V
Tolerance
6 %
2 %
Power Dissipation
200 mW
200 mW
Impedance
100 Ω
10 Ω
Forward Voltage
900 mV
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2003-04-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
500 mW Standard Tolerance Zener Diode Voltage Regulators 4.7 V