onsemi MM5Z6V2T1G
Zener Diode, single, Two Terminal, 6.2V V(Z), 6.4%, sod523 Rohs Compliant: Yes |Onsemi MM5Z6V2T1G
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi MM5Z6V2T1G.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
Master Electronics
Upverter
onsemi
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-99.94%
CAD Models
Download onsemi MM5Z6V2T1G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Zener Voltage
6.2 V
6.2 V
6.2 V
Tolerance
6 %
6 %
6 %
Power Dissipation
500 mW
200 mW
200 mW
Impedance
10 Ω
10 Ω
10 Ω
Forward Voltage
900 mV
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2003-04-02
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
500 mW Standard Tolerance Zener Diode Voltage Regulators 4.7 V
ZENER VOLTAGE REGULATOR Zener Diode, 5.1V V(Z), 5.88%, 0.5W, Silicon, Unidirectional