onsemi MAX809SN293D2T1G
Voltage Supervisor, Very Low Supply Current, 3-Pin Microprocessor, Reset Monitor 2.93 V, 20 ms minimum delay
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi MAX809SN293D2T1G.
IHS
Datasheet15 pages8 years ago
Augswan
onsemi
Newark
iiiC
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download onsemi MAX809SN293D2T1G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
Download
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Case/Package
TSSOP
SOT-23
SOT-23
Number of Pins
3
Number of Voltages Monitored
1
Reset
Active Low
Active Low
Reset Timeout
20 ms
240 ms
240 ms
Undervoltage Threshold
2.93 V
2.89 V
2.89 V
Overvoltage Threshold
2.96 V
2.96 V
2.96 V
Watchdog Timer
No
No
Min Supply Voltage
1.2 V
1.2 V
1.2 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
5.5 V
Supply Chain
Country of OriginMalaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.60
Introduction Date2000-02-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
LTB Date2024-01-03
LTD Date2024-07-03
Manufacturer Lifecycle StatusLIFETIME (Last Updated: 2 years ago)
Related Parts
Voltage Supervisor, 3-Pin, Microprocessor, Very Low Supply Current, Reset Monitor 2.93 V
MCP121 Series 2.93V 80 ms Surface Mount Micropower Voltage Supervisor SOT23-3
MCP121 Series 3.08 V 80 ms Surface Mount Micropower Voltage Supervisor SOT23-3
MICROCHIP MCP121T-240E/TT, VOLTAGE SUPERVISOR 2.262 TO 2.378 V, 3-PIN SOT-23B
Descriptions
Descriptions of onsemi MAX809SN293D2T1G provided by its distributors.
Processor Supervisor 2.93V 1 Active Low/Push-Pull 3-Pin SOT-23 T/R
Voltage Supervisor/Reset IC, Fixed, 1 Channel, +2.93V, CMOS, PDSO3
MP RESET MONITOR, 2.93V, SOT23-3; Threshold Voltage: 2.93V; No. of Supervisors / Monitors: 1Monitors; Supply Voltage Min: 1.2V; Supply Voltage Max: 5.5V; Reset Type: Active-Low, Push-Pull; Available until stocks are exhausted