Nichicon LLS2V331MELA
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 350V 330muF ±20% 0.984Dia 25.00mm
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon LLS2V331MELA.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
ODG (Origin Data Global)
Future Electronics
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-13.33%
CAD Models
Download Nichicon LLS2V331MELA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
17,010
Capacitance
330 µF
330 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Voltage Rating (DC)
350 V
350 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
603 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
2000 hours
Ripple Current
1.97 A
1.88 A
Height - Seated (Max)
37.0078 mm
35.0012 mm
Related Parts
Cornell Dubilier381LX331M400A032
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LX 400V 330muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGN 400V 330muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
Cornell Dubilier380LX331M400A032
Capacitors, Aluminum Electrolytic, Snap In 330uF 400V 20% | Cornell-Dubilier 380LX331M400A032
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
Cornell DubilierSLPX331M450E7P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 450V 330muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon LLS2V331MELA provided by its distributors.
LLS Series 330 uf 350 V 85 °C Ø 25 x 35 mm Snap-In Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount
卤20% 1.97A@120Hz 10mm 350V 330uF Plugin,D25xL37mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS