Littelfuse V300LA40CP
C-III Series - High Energy Radial Leaded Varistor, 10000A, disc 20mm, RoHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse V300LA40CP.
Newark
Datasheet10 pages4 years ago
Datasheet13 pages8 years ago
element14 APAC
HQonline
Farnell
Sager Electronics
Inventory History
3 month trend:
-9.94%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
32,764
Authorized Distributors
6
Clamping Voltage
775 V
775 V
Max Surge Current
9 kA
10 kA
Energy
335 J
210 J
Voltage Rating (AC)
300 V
Voltage Rating (DC)
300 V
Capacitance
800 pF