Littelfuse P6SMB220CA
P6SMB Series - 600W Transient Voltage Suppression (TVS) Diode in DO-214AA Package, 185V, RoHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse P6SMB220CA.
Farnell
Datasheet6 pages4 years ago
Newark
Future Electronics
TME
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-1.27%
CAD Models
Download Littelfuse P6SMB220CA symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Polarity
Bidirectional
Bidirectional
Number of Unidirectional Channels
Number of Bidirectional Channels
1
Breakdown Voltage
220 V
220 V
220 V
Clamping Voltage
328 V
328 V
328 V
Peak Pulse Power
600 W
600 W
600 W
Peak Pulse Current
1.9 A
1.8 A
1.8 A
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Philippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2003-10-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
BournsSMBJ170CA
Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 170V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
Diodes Inc.SMBJ170CA-13-F
Tvs Diode, 600W, 170V, Bidir, Smb Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. SMBJ170CA-13-F
Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 171V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
onsemiP6KE220CA
Trans Voltage Suppressor Diode, 600W, 185V V(RWM), Bidirectional, 1 Element, Silicon, DO-204AC
LittelfuseSMBJ200CA
SMBJ Series 600 W 200 V Bi-Directional SMT TVS Diode - DO-214AA
LittelfuseSMBJ220CA
ESD protection diodes / TVS diodes; LITTELFUSE; SMBJ220CA; 356 V; 1.7 A; 220 V; 246 V - 272 V
Descriptions
Descriptions of Littelfuse P6SMB220CA provided by its distributors.
Littelfuse SCT
P6SMB Series 600 W 209 V 328 Vcl Bidirectional Surface Mount TVS Diode -DO-214AA
Tvs Diode, 600W, 185V, Bidir, Do-214Aa; Product Range:P6Smb Series; Tvs Polarity:Bidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm:185V; Clamping Voltage Vc Max:328V; Diode Case Style:Do-214Aa; No. Of Pins:2Pins; Breakdown Voltage Rohs Compliant: Yes |Littelfuse P6SMB220CA