Eaton SD20-100-R
Inductor Power Shielded Drum Core 9.61uH/10uH 20% 100KHz Ferrite 1.53A 110mOhm DCR 2020 T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton SD20-100-R.
element14 APAC
Datasheet9 pages9 years ago
IHS
Master Electronics
Newark
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+47.24%
CAD Models
Download Eaton SD20-100-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginPhilippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-07-20
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Chip Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.6A 0.1272Ohm DCR 2020 T/R
TAIYO YUDENNR6028T100M
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.9A 0.0845Ohm DCR 2424 T/R
Ind Power Semi-Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.9A 6028 T/R
Wurth Elektronik74404052100
FIXED IND 10UH 1.6A 109 MOHM SMD
TAIYO YUDENNRS5030T100MMGJV
Inductor Power Shielded Wirewound 10uH 20% 100KHz Ferrite 1.7A 0.091Ohm DCR Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Eaton SD20-100-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 10uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
SD Series 10 uH ±20 % Tolerance 903 mA Shielded SMT Low Profile Power Inductor
INDUCTOR, 10UH, 1.53A, 20%, POWER; Inductance:10µH; RMS Current (Irms):1.53A; Inductor Construction:Shielded; Saturation Current (Isat):903mA; Product Range:SD Series; Power Inductor Case:5.2mm x 5.2mm x 2mm; DC Resistan