Coilcraft MLC1550-252MLB
General Purpose Inductor, 2.5uH, 20%, 1 Element, Iron-Core, SMD, 5452
Obsolete
Submit Request for Quote
Submit an RFQ to a group of distributors who specialize in finding hard-to-find parts.
Request for Quotation (RFQ)
This request will be sent to the specified suppliers.
(* indicates required field)
Quote request
Suppliers *
Contact details
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Coilcraft MLC1550-252MLB.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Coilcraft Direct
Farnell
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
0
Inductance
2.5 µH
2.5 µH
Tolerance
20 %
20 %
Current Rating
Shielding
Shielded
Shielded
DC Resistance (DCR)
3.74 mΩ
3.74 mΩ
Q Factor
Test Frequency
100 kHz
100 kHz
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Introduction Date2005-11-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ind Power Shielded Wirewound 2.5uH 20% 100KHz Carbonyl Powder 7A T/R
General Purpose Inductor, 0.0000025uH, 20%, 1 Element, Iron-Core, SMD, 4239
General Purpose Inductor, 2.5uH, 20%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD, 4340
Wurth Elektronik7447797250
Power Inductor, 2.5Uh, Shielded, 8.4A Rohs Compliant: Yes |Würth Elektronik 7447797250
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 2.7uH 20% 100KHz 9Q-Factor Ferrite 2.3A 0.052Ohm DCR 1515 T/R
Descriptions
Descriptions of Coilcraft MLC1550-252MLB provided by its distributors.
Power inductor, shielded, 20% tol, SMT, RoHS