Bourns 3296P-1-200
Trimmer, Cermet, 0.5W, 20ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 25 Turn(s)
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3296P-1-200.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
DigiKey
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
7,459
Authorized Distributors
5
Resistance
20 Ω
20 Ω
Mount
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Termination
Pin
Pin
Number of Turns
25
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Composition
Cermet
Cermet
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C