Vishay BZX84C56-E3-08
Diode Zener Single 56V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
数据表和文档
IHS
Datasheet6 页3 年前
Newark
RS (Formerly Allied Electronics)
库存历史记录
3 个月趋势:
-3.67%
备用零件
Price @ 1000
Stock
43,953
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
SOT-23
SOT-23-3
SOT-23-3
Zener Voltage
56 V
56 V
56 V
Tolerance
7 %
5 %
5 %
Power Dissipation
300 mW
300 mW
300 mW
Impedance
200 Ω
200 Ω
200 Ω
Max Reverse Leakage Current
50 nA
50 nA
Forward Voltage
供应链
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2013-03-12
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
相关零件
Zener Diode Single 47V 5% 170Ohm 300mW Automotive AEC-Q101 3-Pin SOT-23 T/R
Zener Diode Single 47V 6% 170Ohm 300mW Automotive AEC-Q101 3-Pin SOT-23 T/R
Diode Zener Single 43V 5% 300mW 3-Pin SOT-23 T/R
Zener Diode Single 68V 5% 240Ohm 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Diode Zener Single 68V 5% 300mW Automotive 3-Pin SOT-23 T/R
Diodes Inc.BZX84C51-7-F
BZX84C51 Series 51 V 350 mW Surface Mount Zener Diode - SOT-23
描述
BZX84C56-E3-08 ZENER DIODE, 56V 5% 0.3 W SMT 3-PIN SOT-23
Zener Diode, 56V V(Z), 5%, 0.5W, Silicon, Unidirectional
DIODE, ZENER, 56V, 0.3W, SOT-23-3; Zener Voltage Vz Typ:56V; Power Dissipation Pd:300mW; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Max:150°C; Diode Case Style:SOT-23; No. of Pins:3 ;RoHS Compliant: Yes