Vishay CRCW04028K25FKTD
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.063W, 8250ohm, 50V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay CRCW04028K25FKTD.
IHS
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet8 pages15 years ago
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-7.94%
CAD Models
Download Vishay CRCW04028K25FKTD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
3DDownload
Ultra Librarian
Authorized Distributors
6
Resistance
8.25 kΩ
8.25 kΩ
8.25 kΩ
Case/Package
0402
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
63 mW
62.5 mW
62.5 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginIsrael
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2005-09-28
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 1 month ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0402FR-078K25L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 8.25kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Res Thick Film 0402 8.25K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
TRR FIXED RESISTOR 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 8.25kOhm 0.063W 1/16W
Res Thick Film 0402 7.5K Ohm 1% 1/16W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupRC0402FR-077K5L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 7.5kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0402FR-078K2L
62.5mW Thick Film Resistors 50V ±100ppm/℃ ±1% 8.2kΩ 0402 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Vishay CRCW04028K25FKTD provided by its distributors.
CRCW 0402 0402 (1005Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 8.25kOhms 0.063W 1/16W
CRCW Series 0402 8.25 kOhm ±1 % 0.063 W ±100 ppm/K SMT Thick Film Resistor
SMD Chip Resistor, Thick Film, General Purpose
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/16W 0402
Thick Film Chip Resistor; Resistance:8.25Kohm; Resistance Tolerance:± 1%; Power Rating:100Mw; Resistor Case/Package:0402 [1005 Metric]; Resistor Technology:Thick Film; Resistor Type:General Purpose; Product Range:Crcw Series Rohs Compliant: No |Vishay CRCW04028K25FKTD