Vishay AC04000006809JAC00
AC FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% -10/ -80ppm/C 68Ohm 4W
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay AC04000006809JAC00.
Newark
Datasheet12 pages5 years ago
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+88.30%
CAD Models
Download Vishay AC04000006809JAC00 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginCzechia, India
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.80
Introduction Date2008-01-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
TE ConnectivityCFR200J68R
Res, 68R, 2W, Axial, Carbon Film Rohs Compliant: Yes |Neohm Te Connectivity 5-1623929-1
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 68ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 68ohm, 500V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR50J68R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.5W, 68ohm, 350V, 5% +/-Tol, -1200, 0ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityROX1SJ68R
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 68ohm, 5% +/-Tol, 350ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsCFM12JT68R0
Fixed Resistor, Carbon Film, 0.5W, 68ohm, 350V, 5% +/-Tol, -400,0ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay AC04000006809JAC00 provided by its distributors.
Fixed Resistor, Wire Wound, 4W, 68ohm, 16.4924V, 5% +/-Tol, Through Hole Mount
Res Wirewound 68 Ohm 5% 4W -80ppm/°C to -10ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
Res, 68R, 4W, Axial, Wirewound Rohs Compliant: Yes |Vishay AC04000006809JAC00
AC04 SERIES AXIAL WIREWOUND RESISTOR 68OHMS +/-5% 4W -80 - -10PPM/DEGC