Texas Instruments SN74LVC1G3208DCKT
Single 3-Input Positive O -AND Gate 6-SC70 -40 to 125
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Texas Instruments SN74LVC1G3208DCKT.
Texas Instruments
Technical Drawing4 pages1 year ago
Official datasheet0 pages0 years ago
Datasheet19 pages12 years ago
Datasheet15 pages18 years ago
Technical Drawing2 pages19 years ago
Farnell
SHENGYU ELECTRONICS
Newark
HQonline
Inventory History
3 month trend:
-3.49%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
Authorized Distributors
3
Case/Package
SC
SC
Number of Pins
6
Logic Function
AND, OR
AND, OR
Number of Circuits
1
Number of Inputs
3
Propagation Delay
5.9 ns
5.9 ns
Low Level Output Current
32 mA
32 mA
High Level Output Current
Min Supply Voltage
1.65 V
1.65 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
Quiescent Current
10 µA
10 µA
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Related Parts
TINYLOGIC UHS 3-INPUT AND GATE AND Gate, LVC/LCX/Z Series, 1-Func, 3-Input, CMOS, PDSO6
OR XOR 7SZ386 EAR99 7SZ logic gate circuit 6.5ns @ 5V 50pF 900mum 32mA 32mA 5.5V
AND 7SV11 EAR99 7SV logic gate circuit 4.5ns @ 3V 30pF 900mum 24mA 24mA 1.6V-2V
Descriptions
Descriptions of Texas Instruments SN74LVC1G3208DCKT provided by its distributors.
IC SNGL POS OR-AND 3IN SC70-6 / AND/OR Gate Configurable 1 Circuit 3 Input (2, 1) Input SC-70-6
5.9ns 1 3 1 1 1.65V 5.5V 32mA AND,OR Gate LVC 32mA SC-70-6 , 2mm*1.25mm*900¦Ìm
IC,LOGIC GATE,3-INPUT OR-AND,LCX/LVC-CMOS,TSSOP,5PIN,PLASTIC
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) LVC/LCX/Z ACTIVE (Last Updated: 3days ago) 74LVC multi inverter 2.494758mg 5.9ns 1.8V 32mA 32mA
LOGIC, SNGL POS OR-AND 3IN, 6SC70; Logic Family / Base Number:74LVC1G3208; Type:AND OR; Output Current:32mA; No. of Inputs:3; Supply Voltage