TE Connectivity ROX1SJ120K
Through Hole Resistor, Rox Series, 120 Kohm, 1 W, 5%, 350 V, Axial Leaded Rohs Compliant: Yes
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TE Connectivity ROX1SJ120K.
JRH Electronics
Datasheet4 pages1 year ago
Datasheet4 pages7 years ago
Datasheet16 pages18 years ago
element14 APAC
TE Connectivity
Master Electronics
Electro Sonic
Inventory History
3 month trend:
Restocked
CAD Models
Download TE Connectivity ROX1SJ120K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2005-09-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
Related Parts
TE ConnectivityROX3SJ120K
Through Hole Resistor, Rox Series, 120 Kohm, 3 W, 5%, 350 V, Axial Leaded Rohs Compliant: Yes
TE Connectivity / AMP1625890-7
Through Hole Resistor, Rox Series, 120 Kohm, 2 W, 5%, 350 V, Axial Leaded Rohs Compliant: Yes
TE ConnectivityCFR16J120K
Res Carbon Film 120K Ohm 5% 0.25W(1/4W) -700ppm/C to 0ppm/C AXL Ammo
Stackpole ElectronicsCF14JT120K
CF FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -850ppm/C 120kOhm 0.25W 1/4W
Stackpole ElectronicsCF12JT120K
CF FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -850ppm/C 120kOhm 0.5W 1/2W
Stackpole ElectronicsCF14JT110K
CF FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±5% 0/ -850ppm/C 110kOhm 0.25W 1/4W
Fixed Resistor, Metal Film, 1W, 120000ohm, 350V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE Connectivity / AMP1625890-7
TE ConnectivityROX3SJ120K
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 120000ohm, 500V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 2W, 130000ohm, 500V, 5% +/-Tol, 250ppm/Cel, Through Hole Mount
TE ConnectivityCFR16J120K
Descriptions
Descriptions of TE Connectivity ROX1SJ120K provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Oxide Film, 1W, 120000Ohm, 350V, 5% +/-Tol, -350, 350Ppm/Cel, Through Hole
Axial FIXED RESISTOR ROX Neohm 0.138Diax0.394L 3.50mmx10.00mm 1W 120kOhm ±350ppm/C
RESISTOR, METAL OXIDE, RES 120 KILOHMS, PWR-RTG 1 W, TOL 5%, AXIAL
Res Metal Oxide 120K Ohm 5% 1W ±350ppm/°C Conformal AXL Thru-Hole Ammo Pack
Avnet Japan
RES, 120K, 5%, 1W, AXIAL, METAL OXIDE; Resistance: 120kohm; Product Range: ROX Series; Power Rating: 1W; Resistance Tolerance: ± 5%; Resistor Case Style: Axial Leaded; Voltage Rating: 350V; Available until stocks are exhausted
1W SM M/OX 5% 120K Resistance Value: 120K Ω Element Type: Metal Oxide Film Resistor Type: Power Resistor Passive Component Tolerance: 5 % Power Rating: 1 W Through-Hole Resistor | 120K Ω Metal Oxide Film Power Resistor 5 % | Part Number: ROX1SJ120K | Internal Number: 1-1625885-5 | Alias Number: ROX1SJ120KJIT | TE Connectivity | NEOHM