TDK B57236S160M
Epcos 16Ohms 2100mW Protection NTC Thermistor; 70s; 11.5 (Dia.) x 6 x 16mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for TDK B57236S160M.
IHS
Datasheet0 pages0 years ago
Future Electronics
RS (Formerly Allied Electronics)
Arrow Electronics
DigiKey
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.40.80.70
Introduction Date1999-01-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Thermistor, Icl Ntc, 16 Ohm, 13Mm Disc Rohs Compliant: Yes |EPCOS (TDK) B57211P0160M351
Epcos 15Ohms 3100mW NTC Thermistor; 90s; 15 (Dia.) x 7mm
NTC Thermistor, 15ohm, Through Hole Mount
Thermistor PTC 16Ohm 25% 2-Pin 4032 Blister T/R
Thermistor, ICL NTC, 15 Ohm, 15 mm, 3 A, B57234S0
Descriptions
Descriptions of TDK B57236S160M provided by its distributors.
Thermistor NTC 16 Ohm 20% 2-Pin Radial 2965K Bulk Automotive
B57236S Series 16 Ohm 2.9 A 2965 K NTC Thermistors for Inrush Current Limiting
Thermistor Resistance technical notation: 16R Temperature range: -55 ... 170 °C Thermal time constant: 70 s (in air) IEC-climate category: 55/170/56 Pitch: 5 mm Rated temperature: 25 °C Resistance @ 25°C: 16 Ohm W 25/100 value: 2965 K