STMicroelectronics SMAJ70A-TR
STMicroelectronics SMAJ70A-TR, Uni-Directional TVS Diode, 400W, 2-Pin DO-214AC
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for STMicroelectronics SMAJ70A-TR.
IHS
Datasheet12 pages2 years ago
HQonline
Newark
TME
Farnell
Inventory History
3 month trend:
+180%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginFrance
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date1980-01-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 1A, 100V V(RRM), Silicon, DO-214AC
Zener Diode, single, Two Terminal,51V V(Z),5%,do-214Ac/Sma |Vishay SMAZ5942B-E3/61
Diodes Inc.SMAZ12-13-F
SMAZ12-13 Series 1 W 12 V 200 mA Surface Mount Zener Diode - DO-214AC
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 1A, 90V V(RRM), Silicon, DO-214AC
STMicroelectronicsSTPS2H100A
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 2A, 100V V(RRM), Silicon, DO-214AC
STMicroelectronicsSTPS1150A
Rectifier Diode, Schottky, 1 Phase, 1 Element, 1A, 150V V(RRM), Silicon, DO-214AC
Descriptions
Descriptions of STMicroelectronics SMAJ70A-TR provided by its distributors.
TRANSIL 400W 70V UNIDIRECT SMA; Product Range: TRANSZORB SMAJ Series; TVS Polarity: Unidirectional; Reverse Stand-Off Voltage Vrwm: 70V; Clamping Voltage Vc Max: 146V; Diode Case Style: DO-214AC; No. of Pins: 2Pins; Breakdown Voltage Min: 77.8V; Breakdown Voltage Max: 81.9V; Peak Pulse Power Dissipation: 400W; Automotive Qualification Standard: -; SVHC: No SVHC (17-Dec-2015); Breakdown Voltage: 77.8V; Diode Type: Unidirectional TVS; Operating Temperature Max: 150°C; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Range: -55°C to +150°C; Peak Pulse Current Ippm: 16A; Power Dissipation Pd: 3.3W; Stand-off Voltage: 70V; Termination Type: Surface Mount Device; Time Measured: 50ms
Transil 400W 70V Unidirectional Sma; Rango De Producto:Serie Transil Smaj; Polaridad Tvs:Unidireccional; Tensión Stand-Off Inversa, Vrwm:70V; Estilo De La Carcasa Del Diodo:Do-214Ac; Núm. De Contactos:2; Tensión Disruptiva Max:81.9V |Stmicroelectronics SMAJ70A-TR