Rubycon 400MXC560MEFCSN35X45
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 400V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Through Hole Mount
NRND
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Rubycon 400MXC560MEFCSN35X45.
IHS
Datasheet4 pages9 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-2.22%
Stock
264
Authorized Distributors
3
Capacitance
560 µF
560 µF
560 µF
Voltage Rating (DC)
400 V
400 V
400 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Ripple Current
2.12 A
2.12 A
2.12 A
Height - Seated (Max)
46.99 mm
45.0088 mm
45.0088 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2007-10-03
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR MXG 450V 560muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 420V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Through Hole Mount
Cornell Dubilier380LX561M400A452
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 380LX 400V 560muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
NichiconLGU2F561MELB
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 315V 560muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
United Chemi-ConEKMS451VSN561MA50S
Cap Aluminum Lytic 560uF 450V 20% (35 X 50mm) Snap-In 10mm 2220mA 3000h 105C
Descriptions
Descriptions of Rubycon 400MXC560MEFCSN35X45 provided by its distributors.
±20% 2.12A@120Hz 10mm 400V 560uF Plugin,D35xL45mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
560¦ÌF 400V ¡À20% 10mm 3000h@ 105¡ãC 2.12A@ 120Hz,2.968A@ 10kHz ,D35xL45mm , 47mm
CAP ALUM 560UF 400V 20% SNAP-IN
CAPACITOR ALUM ELECT, 560UF, 400V, 20%, RADIAL; Capacitance:560µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Diameter:35mm; Height:45mm; Lead Spacing:10mm; Life Time @ Temperature:3000 hours @ 105°C; Operating Temperature Max:105°C; Series:MXC ;RoHS Compliant: Yes