Rubycon 35YXH2200MEFC18X25
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR YXH 35V 2200muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Rubycon 35YXH2200MEFC18X25.
IHS
Datasheet3 pages4 years ago
Newark
CAD Models
Download Rubycon 35YXH2200MEFC18X25 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
394
Authorized Distributors
2
Capacitance
2.2 mF
2.2 mF
2.2 mF
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
19 mΩ
19 mΩ
Ripple Current
2.198 A
3.14 A
3.14 A
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
24.9936 mm
24.9936 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 35V 2200muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
PanasonicEEUFR1V222B
Panasonic EEUFR1V222B - Aluminum Electrolytic Capacitors (Radial Lead Type)
PanasonicEEUFR1V222
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 35V 2200muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR ZLH 35V 2200muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
United Chemi-ConEKY-250ELL222MM20S
Cap Aluminum Lytic 2200uF 25V 20% (18 X 20mm) Radial 7.5mm 2860mA 10000h 105°C Bulk
United Chemi-ConEKYB250ELL222MK25S
KYB Series 25 V 2200 uF 105°C Ø12.5 x 25 mm Aluminum Electrolytic Capacitor
Descriptions
Descriptions of Rubycon 35YXH2200MEFC18X25 provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 2200uF, Through Hole Mount
2200uF 35V 19mΩ ±20% 2.219A@120Hz Plugin,D18xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
CAPACITOR ALUM ELECT, 2200UF, 35V, 20%, RADIAL; Capacitance:2200µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Diameter:18mm; Height:25mm; Capacitor Terminals:Radial Leaded; Lead Spacing:7.5mm; Life Time @ Temperature:10000 hours @ 105°C ;RoHS Compliant: Yes