Renesas CMS82C55AZ96
Interface - I/o Expanders Peri Prg-i/o 5V 8MHZ 44PLCC Comoki Partpl
Production
Price and Stock
Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas CMS82C55AZ96.
Integrated Device Technology
Datasheet26 pages21 years ago
Datasheet26 pages21 years ago
IHS
Renesas
Future Electronics
ODG (Origin Data Global)
CAD Models
Model Info
Sourced byRenesas
Date of ReleaseAug 6, 2025
IPC CompliantIPC-7351B
Style Guide RevisionVersion 1.0 - Nov 1, 2024
Datasheet SourceVersion 2.00 - Jun 15, 2006
Verification
Inventory History
3 month trend:
+33.41%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8540000000
Introduction Date2017-10-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Texas InstrumentsTL16C550CFN
Single UA T with 16-Byte FIFOs and Auto Flow Control 44-PLCC 0 to 70
Texas InstrumentsTL16C450FN
Tube EAR99 0.03125MBps Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) interface UART 10mA 0C 16.59mm 3.072MHz
Texas InstrumentsTL16C550CIFN
Single UA T with 16-Byte FIFOs and Auto Flow Control 44-PLCC -40 to 85
NXP SemiconductorsSC16C2550BIA44,518
SC16C2550B 5 V 3.3 V and 2.5 V Dual UART 5 Mbit/s w/ 16-byte FIFOs - PLCC44
NXP SemiconductorsSC16C2552BIA44,518
5 V, 3.3 V And 2.5 V Dual Uart, 5 Mbit/s (Max.), With 16-Byte Fifos Rohs Compliant: Yes
ST16C2552 Series 4 Mbps 5.5 V Dual UART With 16-Byte Transmit - PLCC-44
Descriptions
Descriptions of Renesas CMS82C55AZ96 provided by its distributors.
Renesas CMOS Programmable Peripheral Interface
Parallel PLCC-44(16.58x16.58) I/O Expanders ROHS
IC ZUP RFSOC A53 FPGA LP 1156BGA
2.5mA 2.5mA Parallel 24 4.5V 5.5V PLCC-44
Parallel I/O Port, 24 I/O, CMOS, PQCC44
24 I/O PIA-GENERAL PURPOSE PQCC44
I/O Expander, 24 I/O, Lcc-44; No. Of Bits:8Bit; Interfaces:Parallel; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Ic Case/Package:Lcc; No. Of Pins:44Pins; No. Of I/O S:24I/O S; Operating Temperature Min:0°C; Product Range:- Rohs Compliant: Yes |Renesas Electronics Corporation CMS82C55AZ96