Panasonic ERJP08F2401V
Res Thick Film 1206 2.4K Ohm 1% 0.33W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERJP08F2401V.
IHS
Datasheet9 pages5 years ago
Newark
Electro Sonic
Master Electronics
Burklin Elektronik
Inventory History
3 month trend:
-11.04%
CAD Models
Download Panasonic ERJP08F2401V symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ8ENF2401V
Res Thick Film 1206 2.4K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.25W, 2400ohm, 200V, 1% +/-Tol, Surface Mount, 1206
Yageo GroupRC1206FR-072K4L
Res Thick Film 1206 2.4K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
PanasonicERJU08F2401V
Res Thick Film 1206 2.4K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Sulfur Resistant Pad SMD Automotive T/R
PanasonicERJ-S08F2401V
Res Thick Film 1206 2.4K Ohm 1% 0.25W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERJP08F2401V provided by its distributors.
Res Thick Film 1206 2.4K Ohm 1% 0.667W(2/3W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
ERJ FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 2.4kOhm 0.667W 2/3W
Anti-Surge /Anti-Pulse High Power Thick Film Chip Resistors / 1206 / 1% / 2400Oh
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.66W, 2400ohm, 500V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 1206
Anti-Surge Chip Resistor, 1206 1%, 2.4Kohm, 7 Reel
Panasonic ERJP08F2401V - Small & High Power Chip Resistors
Surface Mount Thick Film Resistor, Aec-Q200 Erj Series, 2.4 Kohm, 660 Mw, - 1%, 500 V Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERJP08F2401V
RES, 2K4, 1%, 0.66W, 1206, THICK FILM; Resistor Case Style: 1206 [3216 Metric]; Resistance: 2.4kohm; Product Range: ERJP08 Series; Voltage Rating: 500V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 660mW; Resistance To
Resistor Type = Thick Film / Resistance kOhm = 2.4 / Tolerance (±) % = 1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 660 / Body Length mm = 3.2 / Voltage Rating - DC V = 500 / Temperature Coefficient = ±100 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.6 / Body Width mm = 1.6 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 1206