Panasonic ERA8AEB1373V
Res Thin Film 1206 137K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERA8AEB1373V.
Newark
Datasheet3 pages10 years ago
Datasheet7 pages5 years ago
Datasheet2 pages13 years ago
Datasheet2 pages13 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Datasheet4 pages16 years ago
Datasheet4 pages17 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
Datasheet0 pages0 years ago
Electro Sonic
Master Electronics
Panasonic SCT
Burklin Elektronik
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-10-22
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
PanasonicERA8AEB134V
Res Thin Film 1206 130K Ohm 0.1% 0.25W(1/4W) ±25ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRT1206BRD07150KL
250mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 150kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRT1206BRD07147KL
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 147000ohm, 200V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
250mW Thin Film Resistor ±25ppm/℃ ±0.1% 127kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
PanasonicERA8AEB154V
250mW Thin Film Resistor 150V ±0.1% ±25ppm/℃ 150kΩ 1206 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERA8AEB1373V provided by its distributors.
Fixed Resistor, Thin Film, 0.25W, 137000ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 1206
ERA-8A FIXED RESISTOR 1206 (3216Metric) Chip Resistor ±0.1% ±25ppm/C 137kOhm 0.25W 1/4W
Metal Film (Thin Film) Chip Resistors, 0.25W, 137000½, 0.1%, 1206, RoHS
Panasonic SCT
Panasonic ERA8AEB1373V - High Precision Chip Resistors
Surface Mount Thin Film Resistor, Aec-Q200 Era Series, 137 Kohm, 250 Mw, - 0.1%, 150 V Rohs Compliant: Yes |Panasonic ERA-8AEB1373V
RESISTOR, 1206, 137K, 0.1%, 0.25W; Resistance:137kohm; Power Rating:250mW; Resistance Tolerance:± 0.1%; Resistor Case Style:1206 [3216 Metric]; Resistor Element Material:Thin Film; Temperature Coefficient:± 25ppm/°C; Voltage Rating:150V; Resistor Mounting:SMD