Panasonic ERA6APB511V
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 510ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic ERA6APB511V.
Newark
Datasheet0 pages0 years ago
Datasheet2 pages13 years ago
Datasheet2 pages13 years ago
Datasheet2 pages15 years ago
Datasheet4 pages16 years ago
Datasheet4 pages17 years ago
Master Electronics
element14 APAC
Panasonic SCT
Burklin Elektronik
Restocked
CAD Models
Download Panasonic ERA6APB511V symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2013-10-22
Related Parts
PanasonicERA6APB561V
Res Thin Film 0805 560 Ohm 0.1% 0.125W ±15ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
PanasonicERA6APB471V
Res Thin Film 0805 470 Ohm 0.1% 0.125W ±15ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
TE Connectivity / AMP8-1879272-6
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 464ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 15ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERA-6AEB511V
Res Thin Film 0805 510 Ohm 0.1% 0.125W ±25ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Fixed Resistor, Thin Film, 0.125W, 510ohm, 150V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
TE Connectivity / AMP5-1614884-5
Fixed Resistor, Thin Film, 0.1W, 510ohm, 100V, 0.1% +/-Tol, 25ppm/Cel, Surface Mount, 0805
PanasonicERA6APB561V
PanasonicERA6APB471V
Descriptions
Descriptions of Panasonic ERA6APB511V provided by its distributors.
Thin Film Chip Resistors, High Reliability / Type 6A 0805 / 0,1% / 510 Ohm / 0,1
Metal Film (Thin Film) Chip Resistors, 0.125W, 510½, 0.1%, 0805, RoHS
Panasonic SCT
0805 (2012Metric) FIXED RESISTOR ERA-6A 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm 0.125W 1/8W 510Ohm ±15ppm/C
Surface Mount Metal Film Resistor, AEC-Q200 ERA Series, 510 ohm, 125 mW, - 0.1%, 100 V RoHS Compliant: Yes
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/8W 0805
METAL FILM SMNT RESISTOR 0805 CASE 510OHM +/-0.1% 0.125W +/-15PPM/DEGC
RES, 510R, 0.125W, 0805, METAL FILM; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 510ohm; Product Range: ERA6A Series; Voltage Rating: 100V; Resistor Element Material: Thin Film; Power Rating: 125mW; Resistance Toleran
Resistor Type = Thin Film / Resistance Ohm = 510 / Tolerance (±) % = 0.1 / Operating Temperature Min. °C = -55 / Operating Temperature Max. °C = 155 / Power Rating mW = 125 / Body Length mm = 2 / Voltage Rating - DC V = 100 / Temperature Coefficient = ±15 ppm/°C / Termination Type = Wraparound / Body Height mm = 0.6 / Body Width mm = 1.25 / Mounting Type = SMD / Qualification = AEC-Q200 / Resistor Case Style = 0805