onsemi FST3245QSCX
Lead Free RoHS Compliant Single Supply Surface Mount Bus Switch -40C~85C -128mA 241.2mg 5V
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi FST3245QSCX.
IHS
Datasheet9 pages18 years ago
onsemi
DigiKey
Augswan
Fairchild Semiconductor
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date1997-12-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2010-12-03
LTD Date2011-06-03
Related Parts
Lead Free RoHS Compliant Single Supply Surface Mount Bus Switch -40C~85C 64mA 241.2mg 5V
Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 4-Func, 1-Bit, True Output, CMOS, PDSO16
Diodes Inc.PI5C3384QE
4.75V~5.25V SSOP-24-150mil-0.635mm Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers ROHS
Diodes Inc.PI3B3861QEX
Bus Driver, CBTLV/3B Series, 1-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, PDSO24
Descriptions
Descriptions of onsemi FST3245QSCX provided by its distributors.
Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 1-Func, 8-Bit, True Output, CMOS, PDSO20
QSOP-20 Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers ROHS
The FST3245 switch provides eight-bits of high-speed CMOS TTL-compatible bus switching in a standard ’245 pin-out. The low on resistance allows inputs to be connected to outputs without adding propagation delay or generating additional ground bounce noise. The device is organized as an eight-bit switch. When /OE is LOW, the switch is ON and port A is connected to port B. When /OE is HIGH, the switch is OPEN and a high-impedance state exists between the two ports.