onsemi FST3244QSCX
Lead Free RoHS Compliant Single Supply Surface Mount Bus Switch -40C~85C 64mA 241.2mg 5V
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for onsemi FST3244QSCX.
IHS
Datasheet9 pages18 years ago
onsemi
DigiKey
Augswan
Fairchild Semiconductor
Inventory History
3 month trend:
Restocked
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.39.00.01
Introduction Date1997-12-01
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 1 year ago)
LTB Date2010-09-23
LTD Date2011-03-23
Related Parts
Lead Free RoHS Compliant Single Supply Surface Mount Bus Switch -40C~85C -128mA 241.2mg 5V
Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 4-Func, 1-Bit, True Output, CMOS, PDSO16
Diodes Inc.PI5C3384QE
4.75V~5.25V SSOP-24-150mil-0.635mm Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers ROHS
Diodes Inc.PI5C3861QEX
Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 1-Func, 10-Bit, True Output, CMOS, PDSO24
Diodes Inc.PI3B3126QEX
SSOP-16-150mil-0.635mm Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers ROHS
Descriptions
Descriptions of onsemi FST3244QSCX provided by its distributors.
Bus Driver, CBT/FST/QS/5C/B Series, 2-Func, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO20
QSOP-20 Signal Switches / Encoders & Decoders / Multiplexers ROHS
Bus Switch IC; Logic Type:Bus Switch; Logic Family:CMOS; Logic Base Number:3244; On Resistance, Rds(on):4ohm; Turn Off Time:6.2ns; Turn On Time:5.6ns; Supply Voltage Min:4.5V; Supply Voltage Max:5.5V; Termination Type:SMD ;RoHS Compliant: Yes
The FST3244 switch provides eight-bits of high-speed, CMOS, TTL-compatible bus switching in a standard ’244 pin-out. The low on resistance allows inputs to be connected to outputs without adding propagation delay or generating additional ground bounce noise. The device is organized as two four-bit switches with separate /OE inputs. When /OE is LOW, the switch is ON and port A is connected to port B. When /OE is HIGH, the switch is OPEN and a high-impedance state exists between the two ports.