Nichicon UPM2A471MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPM 100V 470muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UPM2A471MHD.
Future Electronics
Datasheet10 pages3 years ago
Datasheet7 pages16 years ago
Datasheet7 pages18 years ago
Farnell
element14 APAC
Nichicon SCT
TME
Inventory History
3 month trend:
+74.72%
CAD Models
Download Nichicon UPM2A471MHD symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
15,625
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
100 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
41 mΩ
41 mΩ
Ripple Current
1.53 A
2.2 A
2.2 A
Height - Seated (Max)
42.0116 mm
41.5036 mm
41.5036 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NichiconUPJ2A471MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 100V 470muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
PanasonicEEU-FC2A471
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 100 V, ± 20%, 5000 hours @ 105°C, Radial Leaded
United Chemi-ConELXV630EC3471MK35S
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 63V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF
United Chemi-ConEGXE630EC5471MK30S
United Chemi-ConEGXE630ELL471MK30S
Cap Aluminum Lytic 470uF 63V 20%( 12.5 X 30mm) Radial 5mm 1460mA 5000h 125C Automotive Bulk
NichiconUPJ1V471MPD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UPJ 35V 470muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UPM2A471MHD provided by its distributors.
470uF 100V 47m惟 卤20% 1.76A@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Cap Aluminum Lytic 470uF 100V 20% (16 X 40mm) Radial 7.5mm 1530mA 5000h 105C Bulk
PM Series 470 uF 100V 105°C Ø16 x 40mm LS=7.5mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 100V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Through Hole Mount
Electrolytic capacitor; 470uF; 100V; 105deg.C; 16x40 r=7.5mm; 20%
Aluminum Electrolytic Capacitor 470Uf, 100V, 20%, Radial; Rango De Producto:Serie Pm; Capacidad:470Μf; Tolerancia, Capacitancia:± 20%; Tensión Nominal:100V; Diámetro:16Mm; Terminales Del Condensador:Conexión Radial; Resistencia Esr:- |Nichicon UPM2A471MHD
CAP, 470µF, 100V, 20%; Capacitance: 470µF; Voltage Rating: 100V; Product Range: PM Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Capacitor Terminals: Radial Leaded; Diameter: 16mm; Lead Spacing: 7.5mm; Height: 40mm; Operating Temperature Min: -55°C; Operating Temperature Max: 105°C; Lifetime @ Temperature: 5000 hours @ 105°C; ESR: -; Automotive Qualification Standard: -; SVHC: No SVHC (15-Jan-2018); Capacitance Tolerance ±: ± 20%; External Length / Height: 40mm; Impedance: 0.047ohm; Impedance Frequency: 100kHz; Impedance Temperature: 20°C; Lead Diameter: 0.8mm; No. of Pins: 2Pins; Operating Life Temperature: 105°C; Operating Temperature Range: -55°C to +105°C; Operating life Time: 9999h; Ripple Current AC: 1530mA; Ripple Current Frequency: 120Hz; Ripple Current Temperature: 105°C; Tolerance +: 20%; Tolerance -: 20%; Voltage Rating V DC: 100V