NIC Components NRLMW331M450V35X40F
Cap Aluminum Lytic 330uF 450V 20% (35 X 40mm) Snap-In 10mm 0.502 Ohm 1380mA 2000h 105C Bulk
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetNRLMW331M450V35X4001K
9h
QuestNRLMW331M450V35X40F0
6h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NRLMW331M450V35X40F.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
NIC Components
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
0
Authorized Distributors
1
Capacitance
330 µF
330 µF
330 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Aluminum
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
450 V
450 V
450 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
502 mΩ
600 mΩ
600 mΩ
Life (Hours)
5000 hours
5000 hours
Ripple Current
1.38 A
1.49 A
1.49 A
Height - Seated (Max)
40.005 mm
40.005 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2005-08-09
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
NIC ComponentsNRLM331M200V22X30F
Cap Aluminum Lytic 330uF 200V 20% (22 X 30mm) Snap-In 10mm 0.553 Ohm 1560mA 2000h 85C Bulk
NIC ComponentsNRLM331M200V25X25F
Cap Aluminum Lytic 330uF 200V 20% (25 X 25mm) Snap-In 10mm 0.553 Ohm 1560mA 2000h 85C Bulk
PanasonicECO-S2EP331EL
Cap Aluminum 330uF 250V 20% (35 X 20mm) Snap-In 10mm 0.553 Ohm 1100mA 2000h 85°C Bulk
Cap Aluminum Lytic 330uF 450V 20% (30 X 40mm) Snap-In 10mm 1380mA 3000h 105C Bulk
NichiconLGU2E331MELB
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 250V 330muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
Cornell DubilierSKA331M035
Cap Aluminum Lytic 330uF 35V 20% (10 X 21mm) Axial 0.54 Ohm 440mA 85C
Descriptions
Descriptions of NIC Components NRLMW331M450V35X40F provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitors; High CV; Wide Temp.; Snap-In
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 450V, 20% +Tol, 20% -Tol, 330uF, Through Hole Mount