Multicomp MCMR08X7502FTL
Res General Purpose Thick Film 0805 75k Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Multicomp MCMR08X7502FTL.
IHS
Datasheet13 pages12 years ago
3 month trend:
-70.59%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2013-06-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0805FR-0775KL
125Mw Thick Film Resistors 100Ppm/ 1% 75K 0805 Chip Resistor Surface Mount Rohs
Res Thick Film 0805 75K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
MulticompMC01W0805175K
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 75000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res General Purpose Thick Film 0805 68k Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Res Thick Film 0805 75K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Paper T/R
Yageo GroupAC0805FR-0775KL
Res Thick Film 0805 75K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Multicomp MCMR08X7502FTL provided by its distributors.
Avnet Japan
Fixed Resistor, 0.125W, 75000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Surface Mount Chip Resistor, Ceramic, Mcmr Series, 75 Kohm, 125 Mw, 1%, 150 V, 0805 [2012 Metric] Rohs Compliant: Yes |Multicomp Pro MCMR08X7502FTL
RES, 75K, 1%, 0.125W, 0805, CERAMIC; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 75kohm; Product Range: MCMR Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Thick Film; Power Rating: 125mW; Resistance Toleran