Yageo Group T494D477M006AT
Cap Tant Solid 470uF 6.3V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.15 Ohm 125°C T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T494D477M006AT.
IHS
Datasheet22 pages2 years ago
Farnell
Electro Sonic
element14 APAC
Factory Futures
Inventory History
3 month trend:
-30.57%
CAD Models
Download Yageo Group T494D477M006AT symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
3DDownload
Stock
54,358
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
150 mΩ
45 mΩ
45 mΩ
Leakage Current
29.6 µA
29.6 µA
Dissipation Factor
12 %
12 %
12 %