Renesas CP82C55A-5
DUAL COMMERCIAL CMOS Contains Lead I/O Expander 70C 5mA 53.2mm 5.5V
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Renesas CP82C55A-5.
IHS
Datasheet30 pages21 years ago
Datasheet30 pages21 years ago
Datasheet22 pages0 years ago
element14
Augswan
SHENGYU ELECTRONICS
Newark
CAD Models
Download Renesas CP82C55A-5 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
This Part
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
93,086
Authorized Distributors
0
Case/Package
DIP
PDIP
Number of Pins
40
Interface
Parallel
Parallel
Frequency
5 MHz
Number of I/Os
24
Min Supply Voltage
4.5 V
4.5 V
Max Supply Voltage
5.5 V
5.5 V
Min Operating Temperature
0 °C
0 °C
Max Operating Temperature
70 °C
70 °C