Eaton SD7030-220-R
Inductor Power Shielded Drum Core 22uH 30% 100KHz Ferrite 1.4A 128mOhm DCR T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Eaton SD7030-220-R.
Official Datasheet10 years ago
Inventory History
3 month trend:
+19.84%
CAD Models
Download Eaton SD7030-220-R symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2006-09-29
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz 22Q-Factor Ferrite 1.6A 0.106Ohm DCR 3131 T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz 26Q-Factor Ferrite 1.6A 0.104Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz 12Q-Factor Ferrite 1.6A 0.13Ohm DCR T/R
Wurth Elektronik744065220
WE-TPC SMT Shielded Tiny Power Inductor
Wurth Elektronik744062220
Power Choke Shielded Wirewound 22uH 30% 100KHz Ferrite 1.15A 0.12Ohm DCR T/R
Descriptions
Descriptions of Eaton SD7030-220-R provided by its distributors.
General Purpose Inductor, 22uH, 30%, 1 Element, Ferrite-Core, SMD
SD7030 Series 22 uH ±30% Tolerance 1.4 A Shielded SMT Low Profile Power Inductor
FIXED IND 21UH 1.4A 128 MOHM SMD / 21 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.4 A 128mOhm Max Nonstandard