Broadcom ACPL-214-50AE
Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SOIC T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Broadcom ACPL-214-50AE.
HQonline
Datasheet10 pages13 years ago
Newark
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-1.29%
CAD Models
Download Broadcom ACPL-214-50AE symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.40.80.00
Introduction Date2007-06-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
ToshibaTLP290(SE
X36 PB-F PHOTOCOUPLER SO4 BULK / Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SO
VishayTCMT1105
Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T/R
Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SO / Optoisolator Transistor Output 3750Vrms 1 Channel 4-SO
VishayTCMD1000
Optocoupler with transistor output; VISHAY; TCMD1000; 1; 35 V; 4; SOIC
AC Input-Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3750V Isolation
Descriptions
Descriptions of Broadcom ACPL-214-50AE provided by its distributors.
AC Input-Transistor Output Optocoupler, 1-Element, 3000V Isolation
OPTOCOUPLER, TRANSISTOR, 3KV, SSOP-4
Opto-coupler 3kVrms Transistor 4-SOIC T/R
OPTOCOUPLER TRANS 3KVRMS 4SOIC
BROADCOM LIMITED - ACPL-214-50AE - Transoptor, Wyjscie tranzystorowe, 1 kanal, SOIC, 4 piny/-ów, 50 mA, 3 kV, 50 %
OptoCouplers & OptoIsolators 3000Vrms, 20% CTR
AC PHOTOTX COUPLER SINGLE, LF+T/R
OPTOCOUPLER, TRANSISTOR O/P; No. of Channels:1; Isolation Voltage:3kV; Optocoupler Output Type:Phototransistor; Input Current:20mA; Output Voltage:80V; Opto Case Style:SOIC; No. of Pins:4; SVHC:No SVHC (20-Jun-2011); Collector Emitter Voltage V(br)ceo:80V; Current Transfer Ratio Max:150%; Current Transfer Ratio Min:50%; Fall Time tf:3µs; Forward Voltage VF Max:1.4V; Operating Temperature Range:-55°C to +110°C; Output Type:Phototransistor; Power Dissipation Pd:200mW; Power Dissipation Pd:200mW; Rise Time:2µs; Termination Type:SMD; Voltage Vf Typ:1.2V