Bourns 4310R-101-561LF
10-SIP Array/network Resistor 4300R 0.984LX0.085W 24.99MMX2.16MM 1.25W 560 Ohm ±100PPM/C
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 4310R-101-561LF.
Inventory History
3 month trend:
-3.06%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
54,283
Authorized Distributors
6
Resistance
560 Ω
560 Ω
560 Ω
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
SIP
SIP
Number of Resistors
9
Tolerance
2 %
2 %
2 %
Power Per Element
200 mW
1.25 W
1.25 W
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
Res Thick Film NET 560 Ohm 2% 1.25W ±100ppm/°C BUS Conformal Coated 10-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
Res Thick Film NET 560 Ohm 2% 1.13W ±100ppm/C BUS Conformal Coated 9-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
Array/Network Resistor, Bussed, Metal Glaze/thick Film, 1W, 560ohm, 100V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount, 8010
CTS Components770101561P
Array/Network Resistor, Bussed, Metal Glaze/Thick Film, 1.4W, 560ohm, 100V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
CTS Components770101511P
Res Thick Film NET 510 Ohm 2% 1.4W ±100ppm/C BUS Conformal Coated 10-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
Array/Network Resistor, Bussed, Metal Glaze/Thick Film, 1.1W, 510ohm, 100V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount, 8010
Descriptions
Descriptions of Bourns 4310R-101-561LF provided by its distributors.
Array/Network Resistor, Bussed, Metal Glaze/thick Film, 1.25W, 560ohm, 100V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount, 9808
560¦¸ ¡À2% ¡À50ppm/¡æ 50ppm/¡æ 200mW SIP-10 24.99mm*2.16mm*4.95mm
RNET - THK FILM MOLD SIP | Bourns 4310R-101-561LF
Resistance:560Ohm; Network Circuit Type:Bussed; No. Of Resistors:9Resistors; Resistor Case/Package:Sip; Resistance Tolerance:± 2%; Voltage Rating:100V; Power Rating Per Resistor:200Mw; Temperature Coefficient:± 100Ppm/°C Rohs Compliant: Yes |Bourns 4310R-101-561LF.