Bourns 4309R-101-102
Res Thick Film NET 1K Ohm 2% 1.13W ±100ppm/C BUS Molded 9-Pin SIP Pin Thru-Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 4309R-101-102.
IHS
Datasheet3 pages6 years ago
Datasheet2 pages14 years ago
Newark
Sierra IC
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
3,521
Authorized Distributors
6
Resistance
1 kΩ
1 kΩ
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
SIP
SIP
Number of Resistors
8
Tolerance
2 %
2 %
Power Per Element
200 mW
200 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginCosta Rica
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.50
Introduction Date1998-11-24
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2013-03-31
LTD Date2013-06-30
Related Parts
Res Thick Film NET 1K Ohm 2% 1.13W ±100ppm/C BUS Conformal Coated 9-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
9-SIP ARRAY/NETWORK RESISTOR 4600X 0.898Lx0.098W 22.81mmx2.49mm 1.13W 1kOhm ±100ppm/C
9-SIP ARRAY/NETWORK RESISTOR CSC 0.890Lx0.098W 22.61mmx2.49mm 1.12W 1kOhm ±100ppm/C
Res Thick Film NET 1K Ohm 2% 1.25W ±100ppm/C BUS Conformal Coated 10-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
CTS Components77081102P
Res Thick Film NET 1K Ohm 2% 1.1W ±100ppm/C BUS Conformal Coated 8-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
Descriptions
Descriptions of Bourns 4309R-101-102 provided by its distributors.
Array/Network Resistor, Bussed, Metal Glaze/thick Film, 1.13W, 1000ohm, 100V, 2% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount, 8808
Resistor, Bussed Resistor Network, 8, 1Kohm, 2%, Sip; Resistance:1Kohm; Network Circuit Type:Bussed; No. Of Resistors:8Resistors; Resistor Case/Package:Sip; Resistance Tolerance:± 2%; Voltage Rating:100V; Resistor Type:Network Rohs Compliant: No |Bourns, Inc. 4309R-101-102
RESISTOR NETWORK, 1K; Resistance:1kohm; Resistance Tolerance:± 2%; Power Rating:1.13W; Voltage Rating:100V; Temperature Coefficient:± 100ppm/°C; No. of Elements:8; Resistor Case Style:SIL; SVHC:No SVHC (15-Dec-2010); External Depth:4.96mm; External Length / Height:22.46mm; External Width:2.16mm; Full Power Rating Temperature:70°C; Insulation Resistance:10Mohm; Lead Length:3.18mm; Lead Spacing:2.54mm; No. of Pins:9; Operating Temperature Max:125°C; Operating Temperature Min:-55°C; Operating Temperature Range:-55°C to +125°C; Package / Case:SIL; Power Rating per Element:200mW; Resistor Element Material:Thick Film Array; Temperature Coeff Tracking +:50ppm/°C; Temperature Coeff Tracking -:50ppm/°C; Temperature Coeff. +:100ppm/°C; Temperature Coeff. -:100ppm/°C; Tolerance +:2%; Tolerance -:2%; Voltage Rating VDC:100V