Bourns 3361P-1-501G
Trimmer, Cermet, 0.5W, 500ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 2826
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Bourns 3361P-1-501G.
Master Electronics
DigiKey
CAD Models
Download Bourns 3361P-1-501G symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
Download
Stock
29,756
Resistance
500 Ω
500 Ω
Tolerance
10 %
10 %
Power Rating
500 mW
500 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2005-06-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Trimmer, Cermet, 0.5W, 500ohm, 300V, 10% +/-Tol, 100ppm/Cel, 1 Turn(s), 2619