Infineon IPB65R190CFDAATMA1
Trans MOSFET N-CH 650V 17.5A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R Automotive AEC-Q101
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Infineon IPB65R190CFDAATMA1.
IHS
Datasheet16 pagine13 anni fa
Cronologia dell'inventario
Trend di 3 mesi:
+0.00%
SimboloImpronta
SnapEDA
Impronta
3DScarica
Il sito del partner si aprirà in una nuova scheda quando si scaricano i modelli CAD
Parti alternative
Questo componente
Parti alternative
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Mount
Surface Mount
Case/Package
TO-263-3
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
650 V
Continuous Drain Current (ID)
17.5 A
17.5 A
Threshold Voltage
Rds On Max
190 mΩ
Gate to Source Voltage (Vgs)
Power Dissipation
151 W
Input Capacitance
1.85 nF
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Malaysia, Mexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-09-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Parti correlate
STMicroelectronicsSTB20N65M5
N-channel 650 V, 0.160 Ohm typ., 18 A MDmesh M5 Power MOSFET in D2PAK package
Trans MOSFET N-CH 650V 21A 3-Pin(2+Tab) D2PAK
Trans MOSFET N-CH 650V 22.4A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R Automotive AEC-Q101
Trans MOSFET N-CH 500V 19A 3-Pin(2+Tab) D2PAK
Trans MOSFET N-CH 600V 20.2A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T/R
STMicroelectronicsSTB28N60M2
N-channel 600 V, 0.135 Ohm typ., 22 A MDmesh M2 Power MOSFETs in D2PAK package
Descrizioni
Descrizioni di Infineon IPB65R190CFDAATMA1 fornite dai suoi distributori.
Mosfet Single, 17.5A, 650V, 151W Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies IPB65R190CFDAATMA1
Power Field-Effect Transistor, 17.5A I(D), 650V, 0.19ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263AB
650V CoolMOS™ CFDA Superjunction (SJ) MOSFET is Infineon's second generation of market leading automotive qualified high voltage CoolMOS™ power MOSFETs. In addition to the well-known attributes of high quality and reliability required by the automotive industry, the 650V CoolMOS™ CFDA series provides also an integrated fast body diode.