Cornell Dubilier 380LX473M016A042
Capacitors, Aluminum Electrolytic, Snap In 47000uF 16V 20% | Cornell-Dubilier 380LX473M016A042
Schede tecniche e documenti
Scarica le schede tecniche e la documentazione del produttore per Cornell Dubilier 380LX473M016A042.
Newark
Electro Sonic
Stock
2,373
Authorized Distributors
4
Capacitance
47 mF
47 mF
Radial
Aluminum
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
22 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
2000 hours
Ripple Current
7.5 A
7.54 A
Height - Seated (Max)
42.0116 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.40
Introduction Date2002-01-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Parti correlate
PanasonicECOS1CP473EA
Cap Aluminum 47000uF 16V 20% (35 X 40mm) Snap-In 10mm 0.021 Ohm 7470mA 3000h 85°C Bulk
NichiconLLS1C473MELC
Cap Aluminum Lytic 47000uF 16V 20% (35 X 40mm) Snap-In 10mm 6890mA 3000h 85C Bulk
Cornell Dubilier381LX473M016A452
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR 381LX 16V 47000muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
NichiconLLS1C473MELB
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LLS 16V 47000muF ±20% 1.181Dia 30.00mm
NichiconLGU1C473MELC
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 16V 47000muF ±20% 1.378Dia 35.00mm
PanasonicECOS1EP473EA
Cap Aluminum 47000uF 25V 20% (35 X 50mm) Snap-In 10mm 0.017 Ohm 8000mA 3000h 85°C Bulk
Descrizioni
Descrizioni di Cornell Dubilier 380LX473M016A042 fornite dai suoi distributori.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47000uF, Through Hole Mount
380LX / 382LX 85 °C High Capacitance, Snap-In Aluminum 47000µF 16V
CAP ALUM 47000UF 20% 16V SNAP TH
Aluminum Electrolytic Capacitor, 47000Uf, 16V; Capacitance:47000Μf; Voltage(Dc):16V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:3000 Hours @ 85°C; Polarity:Polar; Lead Spacing:10Mmrohs Compliant: Yes |Cornell Dubilier 380LX473M016A042