TE Connectivity KRPA-11AY-120
KRPA Series 5 A DPDT 120 VAC Socket Mount General Purpose Power Relay
IHS
Datasheet5 pagesIl y a 1 an
element14 APAC
TE Connectivity
Master Electronics
Farnell
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
Restocked
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
SnapEDA
Empreinte
3DTélécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Pièces de rechange
Price @ 1000
Stock
15,327
Authorized Distributors
6
Coil Current
17 mA
17 mA
Coil Power
2 W
2 W
Coil Type
Non-Latching
Non-Latching
Coil Voltage (AC)
120 V
102 V
Coil Voltage (DC)
Contact Current Rating
10 A
10 A
Contact Voltage Rating (AC)
240 V
240 V
Contact Voltage Rating (DC)
Relay Type
General Purpose
General Purpose
Mount
Socket
Plug-In, Socket, Socketable
Chaîne d'approvisionnement
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2007-04-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 3 days ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Pièces détachées
TE Connectivity1-1393117-9
Power Relay 120VAC 10A DPDT(38.9mm 35.7mm 49.99mm) Socket
TE ConnectivityKUP-11A55-120
Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC 2.25KOhm Bracket Mount
TE ConnectivityKUP-11A35-120
Electromechanical Relay DPDT 10A 120VAC 2.25KOhm Socket
TE Connectivity2-1393104-9
Power/Signal Relay, 2 Form C, Momentary, 10A (Contact), AC Input, Panel Mount
GP PANEL PLUG-IN ENCLOSED RELAY; DPDT; 10A; 120VAC; QUICK CONNECT TERMIANLS
Electromechanical Relay 120VAC 2.25KOhm 10A DPDT(38.89x35.71x55.55)mm Socket Industrial Relay
Descriptions
Descriptions de TE Connectivity KRPA-11AY-120 fournies par ses distributeurs.
Electromechanical Relay 120VAC 2.25KOhm 5A DPDT (35.71x35.71x50.8)mm Socket General Purpose Relay
RELAY,GP,KRPA-11AY-120 DPDT,5A, KRPA-11AY-120, TE Connectivity
RELAY, GENERAL PURPOSE, SOCKETABLE, DPDT, 120VAC, 5A, 240VAC, KRPA SERIES
Cross Referenced to TE CONNECTIVITY CORP - Part AMP3-1393104-6
Power/Signal Relay, 2 Form C, DPDT, Momentary, 2100mW (Coil), 10A (Contact), AC Input, AC Output, Panel Mount
Industrial Relays (General Purpose)
RLY GP DPDT 5A 120VAC W/OUT LED
GENERAL PURPOSE RELAY DPDT 2 FORM;
ENCLOSED SILVER CONTACT MATERIAL
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 120V
Relay, Dpdt, 120Vac, 5A; Contact Configuration:Dpdt; Coil Voltage:120Vac; Contact Current:5A; Product Range:Krpa Series; Relay Mounting:Socket; Coil Type:Non Latching; Contact Voltage Vac:120V; Relay Terminals:Quick Connect Rohs Compliant: Yes |Potter&brumfield Te Connectivity KRPA-11AY-120
KRPA-11AY-120=KRPA Relay & Contactor Type: General Purpose Power Relay Current Type: AC Coil Magnetic System: Monostable Contact Arrangement: 2 Form C DPDT-CO Contact Current Rating: 10 A General Purpose Power Relay AC Monostable 2 Form C DPDT-CO | Electromechanical Relay | Part Number: KRPA-11AY-120 | Internal Number: 3-1393104-6 | TE Connectivity | Potter & Brumfield