Infineon IPB065N15N3GATMA1
Trans MOSFET N-CH 150V 130A 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R
Fiches techniques et documents
Téléchargez les fiches techniques et la documentation du fabricant pour Infineon IPB065N15N3GATMA1.
IHS
Datasheet9 pagesIl y a 15 ans
Farnell
iiiC
Historique des stocks
Tendance sur 3 mois:
-1.37%
Modèles CAO
SOURCEECADMCADFICHIERS
Component Search Engine
SymboleEmpreinte
3DTélécharger
EE Concierge
SymboleEmpreinte
SnapEDA
Empreinte
Télécharger
Le site partenaire s’ouvrira dans un nouvel onglet lorsque vous téléchargez ses modèles de CAO.
Chaîne d'approvisionnement
Country of OriginMalaysia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2010-01-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Pièces détachées
Power MOSFET, N Channel, 150 V, 100 A, 72 mOhm, TO-263 (D2PAK), 3 Pins, Surface Mount
Single N-Channel 150 V 11.8 mOhm 110 nC HEXFET® Power Mosfet - D2PAK-7
Power MOSFET, N Channel, 150 V, 130 A, 0.0075 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
N-Channel 150 V 92 A 11 mOhm N-Channel Power Trench Mosfet - D2PAK-3
N-Channel PowerTrench® MOSFET 150V, 105A, 8.2mΩ
MOSFET Transistor, N Channel, 98 A, 120 V, 0.0066 ohm, 10 V, 3 V
Descriptions
Descriptions de Infineon IPB065N15N3GATMA1 fournies par ses distributeurs.
Power Field-Effect Transistor, 130A I(D), 150V, 0.0065ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263
The 150 V OptiMOS™ achieves a reduction in RDS(on) of 40% and of 45% in figure of merit (FOM) compared to the next best competitor.This drastic improvement opens new possibilities like moving from leaded packages to SMD packages or effectively replacing two old parts with one OptiMOS™ part.
MOSFET, N CH, 150V, 130A, TO-263-7; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 130A; Drain Source Voltage Vds: 150V; On Resistance Rds(on): 0.0052ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 3V; Power Dissipation Pd: 300W; Transistor Case Style: TO-263; No. of Pins: 7Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: -; Automotive Qualification Standard: -; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)