Panasonic EEE1VA100SR
Panasonic EEE1VA100SR - Aluminum Electrolytic Capacitors (Surface Mount Type)
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Panasonic EEE1VA100SR.
IHS
Datasheet13 pages7 years ago
Newark
element14 APAC
Master Electronics
TME
Inventory History
3 month trend:
-1.80%
CAD Models
Download Panasonic EEE1VA100SR symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
45,621
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
10 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
30 mA
30 mA
30 mA
Height - Seated (Max)
5.4102 mm
5.4102 mm
5.4102 mm
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2004-07-05
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 6 months ago)
Manufacturer Lifecycle StatusNRFND (Last Updated: 6 months ago)
Related Parts
Cornell DubilierAVS106M35C12T-F
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR AVS 35V 10muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
KYOCERA AVXUWX1E100MCL1GB
Capacitor Aluminum 10uF 25V 20% (5 X 5.4mm) SMD 27mA 2000h 85C T/R
PanasonicEEE1EA100SR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 25V 10muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
PanasonicEEE1EA100WR
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 25V 10muF ±20% 0.157Dia 4.00mm
PanasonicEEE-1EA100NP
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR S 25V 10muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWJ 25V 10muF ±20% 0.197Dia 5.00mm
Descriptions
Descriptions of Panasonic EEE1VA100SR provided by its distributors.
Cap Aluminum 10uF 35V 20% (5 X 5.4mm) SMD 30mA 2000h 85°C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 10uF, Surface Mount, 2121
Cap Aluminum 10uF 35V 20% Cylindrical 30mA 2000 hr 85°C Emboss T/R
Avnet Japan
Aluminum Electrolytic Capacitors, 35V, 10µF, -40¡C to +85¡C, RoHS
Panasonic SCT
EEE-S Series 35 V 10 uF Ø 5 x 5.4 mm 85 °C SMT V-Chip Aluminum Electrolytic
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 10UF, 35V, 20%, SMD, FULL REEL; Capacitor Case / Package:Radial Can - SMD; Capacitance:10µF; Voltage(DC):35V; ESR:-; Lifetime @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Polarity:Polar; Product Range:S Series RoHS Compliant: Yes
CAPACITOR, CASE C, 10UF, 35V; Capacitor Application:General Purpose; Capacitance:10µF; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage Rating:35V; Life Time @ Temperature:2000 hours @ 85°C; Height:5.4mm; Diameter:5mm; Capacitor Mounting:SMD; Lead Spacing:1.5mm; Operating Temperature Range:-40°C to +85°C; AC Ripple Current:30mA; External Depth:5.3mm; External Length / Height:5.4mm; External Width:5.3mm; Lead Cross-section Width:0.65mm; Lead Length:2.2mm; Leakage Current:3.5µA; No. of Pins:2; Operating Life Temperature:85°C; Operating Lifetime:2000h; Operating Temperature Max:85°C; Operating Temperature Min:-40°C; Package / Case:C; Power Factor:0.12; Power Factor Frequency:120Hz; Ripple Current Frequency:120Hz; Ripple Current Temperature:85°C; Series:VS; Tape Width:12mm; Terminal Type:PCB Pads; Termination Type:SMD; Tolerance +:20%; Tolerance -:20%; Voltage Rating VDC:35V