Infineon IPB065N15N3GATMA1
Trans MOSFET N-CH 150V 130A 7-Pin(6+Tab) D2PAK T/R
Production
价格与库存
数据表和文档
IHS
Datasheet9 页15 年前
Farnell
iiiC
库存历史记录
3 个月趋势:
-4.47%
CAD 模型
来源eCADmCAD文件
Component Search Engine
符号封装
3D下载
EE Concierge
符号封装
SnapEDA
封装
下载
从 Octopart 下载 CAD 模型,即表示您同意我们的条款和条件以及隐私政策
供应链
Country of OriginMalaysia, South Korea
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.29.00.95
Introduction Date2010-01-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
相关零件
Power MOSFET, N Channel, 150 V, 100 A, 72 mOhm, TO-263 (D2PAK), 3 Pins, Surface Mount
Single N-Channel 150 V 11.8 mOhm 110 nC HEXFET® Power Mosfet - D2PAK-7
Power MOSFET, N Channel, 150 V, 130 A, 0.0075 ohm, TO-263 (D2PAK), Surface Mount
N-Channel 150 V 92 A 11 mOhm N-Channel Power Trench Mosfet - D2PAK-3
N-Channel PowerTrench® MOSFET 150V, 105A, 8.2mΩ
MOSFET Transistor, N Channel, 98 A, 120 V, 0.0066 ohm, 10 V, 3 V
描述
Power Field-Effect Transistor, 130A I(D), 150V, 0.0065ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET, TO-263
The 150 V OptiMOS™ achieves a reduction in RDS(on) of 40% and of 45% in figure of merit (FOM) compared to the next best competitor.This drastic improvement opens new possibilities like moving from leaded packages to SMD packages or effectively replacing two old parts with one OptiMOS™ part.
MOSFET, N CH, 150V, 130A, TO-263-7; Transistor Polarity: N Channel; Continuous Drain Current Id: 130A; Drain Source Voltage Vds: 150V; On Resistance Rds(on): 0.0052ohm; Rds(on) Test Voltage Vgs: 10V; Threshold Voltage Vgs: 3V; Power Dissipation Pd: 300W; Transistor Case Style: TO-263; No. of Pins: 7Pins; Operating Temperature Max: 175°C; Product Range: -; Automotive Qualification Standard: -; MSL: MSL 1 - Unlimited; SVHC: No SVHC (27-Jun-2018)