Vishay RN60D1620FB14
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 162ohm, 300V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Vishay RN60D1620FB14.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
New Yorker Electronics
Inventory History
3 month trend:
-0.05%
CAD Models
Download Vishay RN60D1620FB14 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.90
Introduction Date2006-09-07
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Stackpole ElectronicsRNF14FTD162R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 162ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Stackpole ElectronicsRNF14FTD150R
Fixed Resistor, Metal Film, 0.25W, 150ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.125W, 165ohm, 200V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.6W, 150ohm, 350V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Fixed Resistor, Metal Film, 0.5W, 165ohm, 250V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Through Hole Mount
Descriptions
Descriptions of Vishay RN60D1620FB14 provided by its distributors.
Resistor,metal Film,162Ohms,300Wv,1+/-% Tol,-100,100Ppm-Tc,rn60-Milstyle |Vishay RN60D1620FB14
Military MIL-R-10509/1RN60 FIXED RESISTOR Axial Through Hole Resistor ±1% ±100ppm/C 162Ohm 0.25W 1/4W
162¦¸ ¡À1% 250mW ¡À100ppm/¡æ ,D3.7XL8.7MM 8.74mm
CMF-60 162 1% T-1 RN60D1620F B14